WYCENY ONLINE DORADZIMY WYBIERZEMY DOGODNY TERMIN DARMOWY OBMIAR U KLIENTA SERWIS NAPRAWY OBSŁUGA SYSTEMÓW VRV

oferta dostępnych urządzeń

KLIMATYZACJA

Klimatyzacja ma za zadanie regulację temperaturę pomieszczenia (chłodzi lub grzeje) i wilgotność powietrza. Urządzenia klimatyzacyjne usuwają wodę z powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Przy wilgotności powietrza równej 25-40% człowiek ma wrażenie, że w pomieszczeniu jest chłodniej. Przy wilgotności 60% i tej samej temperaturze odczuwalna jest wyższa temperatura.


Czy wiesz, że dla organizmu człowieka najkorzystniej jest, gdy temperatura w pomieszczeniu wynosi 18-20°C, względna wilgotność 40-60%. Takie warunki są najbardziej optymalne do pracy. Od temperatury 20°C ciało zaczyna się schładzać w sposób naturalny - gdy jest za gorąco, człowiek poci się, a pot znajdujący się na skórze odparowuje i likwidowany jest nadmiar ciepła z ciała. Jedynym problemem, jaki może zakłócić obieg jest fakt, iż wysoka wilgotność powietrza utrudnia to odparowywanie.

DOBÓR KLIMATYZATORA

Moc chłodnicza klimatyzacji powinna pokryć ciepło, jakie zostanie dostarczone lub wytworzone w klimatyzowanym pomieszczeniu. Ciepło do pomieszczenia przenika różnymi drogami: poprzez nasłonecznione okna, ściany zewnętrzne budynku, ciepło emitują również ludzie i zwierzęta, pracujące urządzenia oraz oświetlenie. Są to tylko podstawowe źródła ciepła, dodatkowo trzeba brać pod uwagę między innymi: przeznaczenie pomieszczenia, liczbę osób, liczbę okien oraz ich rozmieszczenie (północna, południowa, wschodnia, zachodnia ściana) czy rodzaj szyb.